Αμιγώς ιταλική

Η Παλέρμο απέσπασε την Τετάρτη εκτός έδρας 1-1 από τη Βενέτσια και πλέον για να μείνει εκτός του τελικού των πλέι οφ ανόδου στη Σέριε Β πρέπει να ηττηθεί στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα». Μάλιστα, με λίγη τύχη θα μπορούσε να πάρει ακόμα και το διπλό.

Οι Σικελοί έχουν υπέρ τους την εμπειρία, τη δεδομένη ποιοτική ανωτερότητά τους και αναμένεται να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους που λογικά θα βρουν, αφού η φιλοξενούμενη είναι αναγκασμένη να κυνηγήσει αποκλειστικά τη νίκη.

Αξιο αναφοράς πάντως ότι η Παλέρμο έχει υποστεί μόλις μια ήττα στις 10 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις της, συμπτωματικά εκτός έδρας από τη Βενέτσια στην κανονική περίοδο.

Σήμερα διεξάγονται και οι επαναληπτικοί ημιτελικοί των πλέι οφ ανόδου στη Lega Pro. Στα πρώτα ματς οι δύο γηπεδούχοι, Σιένα και Σουντιρόλ νίκησαν με το ίδιο σκορ (1-0) την Κατάνια και την Κοζέντσα, αντίστοιχα.

Κοινό στοιχείο και στις δύο αυτές αναμετρήσεις ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι, έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν (εξαιρετικές οι επεμβάσεις του γκολκίπερ της Σουντιρόλ, Οφρέντι), αλλά στο τέλος ηττήθηκαν. Και μάλιστα για την Κοζέντσα η αποτυχία γίνεται ακόμα μεγαλύτερη, καθώς δέχτηκε το μοιραίο γκολ στο 91’.

Εκτιμώ ότι οι γηπεδούχοι θα ανατρέψουν τα δεδομένα και θα πάρουν τις νίκες. Δεν αποκλείεται πάντως η πρόκριση να κριθεί στην παράταση ή στα πέναλτι, καθώς δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν κάποια γηπεδούχος κερδίσει με διαφορά ακριβώς ενός τέρματος, είτε αυτό είναι 1-0, είτε 2-1 κ.ο.κ., το εισιτήριο για τον τελικό θα κριθεί μετά το 90λεπτο.

Οι ομάδες που θα προκριθούν θα τεθούν αντιμέτωπες στις 16 Ιουνίου στον μονό τελικό στο «Αντριάτικο» της Πεσκάρα, εκεί όπου θα κριθεί ποια θα ακολουθήσει τις Λιβόρνο, Λέτσε, Πάντοβα την επόμενη χρονιά στη Σέριε Β.