Tα δύο ανεξήγητα λάθη του Γιοβάνοβιτς

jovanovic

Δύσκολο το χθεσινό βράδυ για τον οργανισμό του Παναθηναϊκού μετά τη «λευκή» ισοπαλία με τον Βόλο στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Στο θεωρητικά πιο βατό ματς του μίνι πρωταθλήματος των play off, οι «πράσινοι» όφειλαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς για να παραμείνουν με τουλάχιστον δύο βαθμούς διαφορά στην κορυφή της ειδικής κατάταξης.

Πλέον, παραμένουν στο πρώτο «σκαλοπάτι», αλλά έχουν συγκάτοικο την ΑΕΚ, η οποία πήρε «παλικαρίσιο» διπλό στη φλεγόμενη Τούμπα. Το μοναδικό θετικό στοιχείο της αποψινής βραδιάς εξάλλου ήταν η αναπάντεχη ισοπαλία του Ολυμπιακού, ο οποίος προηγήθηκε στο Φάληρο με 2-0 του Άρη, αλλά οι μαχητικοί «κίτρινοι» κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές και να κόψουν δύο υπερπολύτιμους βαθμούς από τους Πειραιώτες.

Όσον αφορά το 0-0 με τους Θεσσαλούς στη Λεωφόρο, είναι σαφές πως ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο μέρος με Ιωαννίδη, Τσέριν, Χουάνκαρ και Παλάσιος. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, οι πολλές καθυστερήσεις που έκαναν οι παίκτες του Βόλου αποσυντόνισαν τους γηπεδούχους που δεν κατάφεραν να φθάσουν με αξιώσεις απέναντι στον Κλέιμαν.

Ακόμα κι έτσι όμως, στον έξτρα χρόνο των καθυστερήσεων, το «τριφύλλι» είχε την ευκαιρία να πάρει τους τρεις βαθμούς. Ο συνήθως ψύχραιμος όμως και εύστοχος σε ανάλογες περιστάσεις Σπόραρ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Βόλου και το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μανούχου.

💣ΒΟΜΒΑ! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ*!🎁

Δεν είναι λίγοι πάντως αυτοί που θεωρούν λανθασμένη την προσέγγιση του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο ματς αυτό. Ο Σέρβος τεχνικός δεν πήρε τα απαραίτητα ρίσκα και άργησε χαρακτηριστικά να προβεί σε διορθωτικές κινήσεις απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε με όλους τους παίκτες της κάτω από τη μεσαία γραμμή.

Για παράδειγμα, θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει Σπόραρ και Ιωαννίδη ταυτόχρονα στην επίθεση, καθώς φαινόταν πως μόνο μέσω της πίεσης στην πρώτη πάσα των Θεσσαλών θα μπορούσε να έρθει το πολυπόθητο γκολ της νίκης.

Επίσης, άστοχη αποδείχθηκε η έξοδος του Μαντσίνι από τον αγωνιστικό χώρο και η παραμονή του Παλάσιος σε αυτή. Ο Αργεντινός εξτρέμ δεν ήταν σε καλή κατάσταση σήμερα (παρότι κέρδισε το πέναλτι στις καθυστερήσεις), σε αντίθεση με τον συμπατριώτη του ο οποίος δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις για την αντίπαλη εστία με «φαρμακερές» μπαλιές στο πρώτο μέρος.

Ο Παναθηναϊκός πλέον καλείται να ψάξει τη νίκη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» την Τετάρτη με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να καλείται να βρει άμεσα λύση στο ντεφορμάρισμα αρκετών βασικών μονάδων του «πράσινου» ρόστερ προτού η φορμαρισμένη ΑΕΚ απομακρυνθεί στη μάχη του τίτλου.