Γιατί ο Μίτσελ τραβούσε τα μαλλιά του με Μπιελ

Έτσι όπως είχαν εξελιχθεί τα πράγματα στην κανονική διάρκεια του ελληνικού πρωταθλήματος, η τελευταία αγωνιστική και συγκεκριμένα το ντέρμπι στην «OPAP Arena» μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού ήταν σαφές πως θα κρίνει πολλά όσον αφορά τα play off.

Με την «Ένωση» στο +6, οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν μόνο τη νίκη, καθώς σε περίπτωση που ξεκινούσαν το μίνι πρωτάθλημα με εννέα βαθμούς διαφορά από την κορυφή, το πρωτάθλημα θα έμοιαζε με άπιαστο όνειρο.

Μετά το πρώτο ημίχρονο που οι γηπεδούχοι έχασαν ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες και έδειχναν έτοιμοι να πανηγυρίσουν ακόμα μία νίκη στο γήπεδό τους, ήρθε η «καταιγίδα» του δευτέρου μέρους που έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Μεταξύ 50′ και 66′, οι Πειραιώτες σκόραραν τρεις φορές, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι η ΑΕΚ είχε αφήσει πολλά κενά στα μετόπισθεν. Με το σκορ λοιπόν στο 0-3 είκοσι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα, ο Μίτσελ ένιωσε έτοιμος να προβεί στις πρώτες διορθωτικές κινήσεις για να φρεσκάρει την ενδεκάδα του.

💣ΒΟΜΒΑ! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ*!🎁

Η πρώτη αφορούσε τον Μπιελ, αλλά ο Ισπανός άσος επέλεξε να διαψεύσει τον προπονητή του. Όχι όμως σκοράροντας, αλλά αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα. Έχοντας ήδη «κιτρινιστεί» από το έκτο λεπτό για διαμαρτυρία σε μια μονομαχία μεταξύ Μουκουντί και Κανός, όφειλε να είναι πιο προσεκτικός.

Αυτός όμως αποφάσισε να κάνει ένα πολύ δυνατό μαρκάρισμα στον Αραούχο, με τον Ιταλό Μαριάνι να μην μπορεί να κάνει κάτι άλλο από το να αποβάλλει τον Μπιέλ. Οι Πειραιώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο για τον εναπομείναντα χρόνο, πιέστηκαν από την ΑΕΚ αλλά εν τέλει κατάφεραν να θριαμβεύσουν.

Το μοναδικό παράπονο όμως του Μίτσελ στο ματς είναι σίγουρα η αποβολή του Ισπανού μεσοεπιθετικού, καθώς στερήθηκε έναν παίκτη για το επόμενο παιχνίδι, την ώρα μάλιστα που για λίγα δευτερόλεπτα θα μπορούσε να το είχε αποφύγει.