Oι μάχες στο Conference League με ενισχυμένες αποδόσεις

Οι ρεβάνς στον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον την Πέμπτη. Αρκετές ομάδες με μικρή εμπειρία στα ευρωπαϊκά σαλόνια διεκδικούν το εισιτήριο για τον δεύτερο προκριματικό γύρο με προορισμό το όνειρο που είναι η συμμετοχή στους ομίλους.

Εγνατία και Αραράτ διεκδικούν ένα εισιτήριο για την επόμενη φάση των προκριματικών στην «Elbasan Arena» της Αλβανίας (21:00). Η ομάδα που θα πανηγυρίσει την πρόκριση θα είναι η αντίπαλος του Άρη στον δεύτερο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Το 1-1 στο Γερεβάν μας προϊδεάζει για ένα παιχνίδι που θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Η Εγνατία θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα της έδρας και στο πρώτο «νοκ άουτ» στα ευρωπαϊκά σαλόνια να γράψει ιστορία με πρόκριση. Οι παίκτες του Εντλίρ Τέτοβα έμειναν ζωντανοί, αφού στο πρώτο παιχνίδι ισοφάρισαν στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Ράφαελ Ντουαμενά.

Η Αραράτ Αρμένια έχει περισσότερες ευρωπαϊκές παραστάσεις, όμως αυτό δεν το έδειξε στην πρώτη αναμέτρηση. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι Αρμένιοι το 2020 πανηγύρισαν δύο προκρίσεις στα προκριματικά του Europa League και αμφότερες ήρθαν στην παράταση.

Εγνατία – Αραράτ Αρμένια 1:1.88 Χ:3.45 2:4.00

Ρεβάνς «θρίλερ» (20:00) υπόσχονται Ντιναμό Μινσκ και Ζελιέζνιτσαρ. Το παιχνίδι θα γίνει στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν, Μπακού, με τις δύο πλευρές στην πρώτη αναμέτρηση να μένουν στο 2-2. Οι Λευκορώσοι παρουσίασαν τάσεις αυτοκτονίας αφού στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης δέχθηκαν δύο γκολ κι έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους. Η Ντιναμό Μινσκ έχει στα πόδια της και 14 παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Λευκορωσίας εκεί όπου οδηγεί την κούρσα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Ζελιέζνιτσαρ στο πρώτο ματς γλίτωσε την ήττα λόγω επιμονής μέχρι το φινάλε. Ο επιθετικός Ντζένα Χάρατσιτς ήταν η «χρυσή» αλλαγή, αφού σκόραρε και τα δύο τέρματα της ισοφάρισης με την είσοδό του. Οι παίκτες του Νέρμιν Μπάσιτς έχουν ψυχολογία στα ύψη και φιλοδοξούν να γευτούν το νέκταρ της πρόκρισης σε ευρωπαϊκό ματς για πρώτη φορά μετά το 2018.

Ντιναμό Μινσκ – Ζελιέζνιτσαρ 1:2.20 Χ:3.45 2:3.10

Τα μέλη της Novibet μπορούν καθημερινά να βρουν προσφορές* για τα μεγάλα παιχνίδια και κορυφαίο πρόγραμμα ανταμοιβής*.

To Europa Conference League όπως θα ήθελες να είναι…