Προγνωστικά - Χρήστος Σωτηρακόπουλος

Νίκη με γκολ για τη Σίτι

Οι αγώνες ρεβάνς στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ και του Γιουρόπα Λιγκ δίνουν τέσσερις ευκαιρίες για ποντάρισμα στο μεσοβδόμαδο κουπόνι.

Στο πρώτο παιχνίδι στο Παρίσι απολαύσαμε μια Σίτι βγαλμένη από τα παλιά. Το δεύτερο ημίχρονο που πραγματοποίησε στο «Παρκ ντε Πρενς» απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, ανατρέποντας το εις βάρος της 1-0, ήταν ονειρεμένο.

Με πίεση ψηλά, με τόσο καλό passing game, μην αφήνοντας τους Γάλλους να πιστέψουν έστω ότι μπορούσαν να ανέβουν και να πατήσουν στην περιοχή του Εντερσον. Με την εικόνα της στο 2ο ημίχρονο, σίγουρα θα μπορούσε να έχει πετύχει και ένα τρίτο τέρμα όμως πιστεύω ότι έστω και δύσκολα θα καταφέρει να πάρει την πρόκριση στον πολυπόθητο τελικό.

Η Παρί Σεν Ζερμέν αναμφίβολα θα έχει τις πιθανότητές της. Ειδικά με την ταχύτητά της στην κόντρα, μπορεί να σκοράρει όμως δεν νομίζω ότι ο Πεπ Γκουαρδιόλα θα κατεβάσει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να υπερασπιστεί απλά το σκορ του πρώτου αγώνα.

Η Σίτι θα βρει γκολ και μπορεί να πάρει την πρόκριση, σημειώνοντας και δεύτερη νίκη στο ζευγάρι.