Προγνωστικά - Χρήστος Σωτηρακόπουλος

Ρίσκο στο Μιλάνο

Στο Γιουρόπα Λιγκ και τους αγώνες ρεβάνς ξεχωρίζει φυσικά η μονομαχία της Μίλαν με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο πρώτο παιχνίδι οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία αφού ο Κιάερ κατάφερε με την κεφαλιά στις καθυστερήσεις να ισοφαρίσει για τους Ιταλούς στο τελικό 1-1.

Τώρα η Γιουνάιτεντ οφείλει να βρει γκολ και όπως δήλωσε ο Σόλσκιερ, η ομάδα του είναι σε θέση να δημιουργήσει ευκαιρίες για να σκοράρει μία ή δύο φορές. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ότι θα κρατήσει το μηδέν. Περισσότερο βλέπω μια επανάληψη του σκορ του πρώτου αγώνα πάντως παρά σημείο νίκης, οπότε ρισκάρω στην ισοπαλία.

Το 1Χ θα ακολουθήσω στην αναμέτρηση της Μόλντε με τη Γρανάδα. Οι Νορβηγοί πλήρωσαν την απειρία τους και κάποια λάθη στο πρώτο παιχνίδι, με συνέπεια να είναι στριμωγμένοι αυτή τη στιγμή στον τοίχο. Αλλά όπως έδειξαν και στον προηγούμενο γύρο απέναντι στη Χόφενχαϊμ μπορούν να παλέψουν για την πρόκριση και θα πάρω το 1Χ.

Στη Σκωτία, η Ρέιντζερς ζει υπέροχες μέρες έπειτα από την κατάκτηση του τίτλου. Ο Στίβεν Τζέραρντ όμως θέλει να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να προσθέσει μια ακόμη επιτυχία στο ενεργητικό του.

Μετά το 1-1 της Πράγας κόντρα στη Σλάβια, η Ρέιντζερς προκρίνεται ακόμη και με ισοπαλία στη ρεβάνς, όμως θα πάω με τον άσο αφού πιστεύω ότι έχει τον τρόπο ειδικά εντός έδρας να επιβληθεί μιας ομάδας στα κυβικά των Τσέχων.