Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ πλέω σε πελάγη ευτυχίας από τη στιγμή που έχουν ξεκινήσει σχεδόν όλα τα πρωταθλήματα στην Ευρώπη. Υπάρχει δράση καθημερινά, με τα αθλητικά αλλά και τα στοιχηματικά «διαμαντάκια» να είναι αρκετά.

Στη Novibet γράφεις τη δική σου ιστορία (21+) ΠΑΙΞΕ ΝΟΜΙΜΑ
Τώρα αρχίζει το ματς! |21+
Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Ακόμα ένα τριήμερο, λοιπόν, με τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις να κλέβουν την παράσταση. Πρώτα, όμως, θα ασχοληθούμε με μία αναμέτρηση από την τρίτη τη τάξει κατηγορία του γερμανικού ποδοσφαίρου. Η Οσναμπρικ υποδέχεται την Ντούισμπουργκ στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα – σοκ στο πρωτάθλημα, καθώς η Βέχεν πέτυχε γκολ – «μαχαιριά» στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Καθοριστικό ρόλο, βέβαια, στο τελικό αποτέλεσμα έπαιξε η αδυναμία τους να σκοράρουν σε μία από τις πολλές και σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησαν. Παράλληλα, οι παίκτες του Ντάνιελ Σέρνινγκ εμφανίστηκαν «μεθυσμένοι από τη σπουδαία πρόκριση στο θεσμό του κυπέλλου (2-0 επί της Βέρντερ). Η Ντούισμπουργκ, στον αντίποδα, δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη νίκη της πρεμιέρας με τη νεοφώτιστη Χάβελσε, αφού αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Σααρμπρίκεν και γνώρισε δίκαιη ήττα με 2-0. Στο πρώτο μέρος, πραγματοποίησε άθλια εμφάνιση και δεν κατάφερε να αποσοβήσει τα δύο τέρματα του συλλόγου από το Σάαρ, ενώ στην επανάληψη ανέβηκε, έχασε ευκαιρίες αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Από ήττες έρχονται και τα δύο σύνολα, αλλά η εικόνα της Οσναμπρικ στις πρώτες υποχρεώσεις της είναι πολύ καλύτερη. Επιπροσθέτως, δύσκολα θα κάνει δεύτερο συνεχόμενο «στραβοπάτημα» με την αντίπαλό της να προσφέρεται για επιστροφή στα τρίποντα.

Συνεχίζουμε τη σημερινή περιήγησή μας και μεταφερόμαστε αρκετά βορειότερα και συγκεκριμένα στο «Elenda Stadion» του Μάλμε. Η τοπική ομάδα έδειξε τα «δόντια» της στον προηγούμενο γύρο αποκλείοντας το θεωρητικό φαβορί του ζευγαριού. Η Ρέιντζερς υπέστη δύο ήττες με το ίδιο σκορ (2-1) και είδε τους Σουηδούς να παίρνουν το εισιτήριο για τα play off του Champions League. Στο πρωτάθλημα, πάντως, γνώρισαν άδικη ήττα καθώς έπαιξαν μονότερμα την Γκέτεμποργκ αλλά τελικά ηττήθηκαν με 3-2. Στο στρατόπεδο της Λουντογκόρετς, δεν έχουν κοπάσει ακόμα οι πανηγυρισμοί από τη μεγάλη πρόκριση επί του Ολυμπιακού. Αυτό που φάνταζε απίθανο όταν ξεκινούσε στις 7 Ιουλίου το ταξίδι της από τον πρώτο προκριματικό γύρο, σήμερα απέχει 180 αγωνιστικά λεπτά. Απέναντι στους πρωταθλητές Ελλάδας, πραγματοποίησε παλικαρίσια εμφάνιση υπό καταρρακτώδη βροχή, και κατάφερε να προκριθεί στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Πρόκειται για ένα από τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια των play off, με δύο ομάδες από πρωταθλήματα χαμηλότερης δυναμικότητας να βρίσκονται μία ανάσα από την παρουσία τους στους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League. Οι Βούλγαροι έκαναν την έκπληξη της προηγούμενης φάσης, αλλά δύσκολα θα προβάλουν αντίσταση στους ποιοτικότερους αλλά και εμπειρότερους σε ευρωπαϊκές υποχρεώσεις Σκανδιναβούς.