Προγνωστικά Στοιχήματος - Τόλης Χριστοφοράκης

Ημέρα για γκολ

Τόση αστοχία είχα χρόνια να δω από την Λίβερπουλ και μετά το ημίχρονο ήμουν σχεδόν βέβαιος ότι είχε χαθεί κάθε ελπίδα για να πληρωθούμε στα γκολ.

Σήμερα έχουμε τους αγώνες ρεβάνς στο Γιουρόπα Λιγκ. Στην Ρώμη ο Άγιαξ καλείται να βρει δύο γκολ για να πάρει την πρόκριση μετά την ήττα του 2-1 από την Ρόμα στο Άμστερνταμ.

Δύσκολη αποστολή και η ομάδα του Φονσέκα είναι δικαιολογημένα το φαβορί για την πρόκριση, εκεί όπου λογικά θα την περιμένει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Δεν περιμένω από την Ρόμα ένα παιχνίδι ανάλογου ρυθμού με ό,τι μας έχει συνηθίσει. Αντίθετα θα πάρω το Under 2,5 γνωρίζοντας βέβαια ότι μιλάμε για αρκετά μεγάλο ρίσκο όταν αναφερόμαστε σε ματς των δύο ομάδων.

Στην Τσεχία, Σλάβια και Άρσεναλ συνθέτουν το πιο ενδιαφέρον ματς της βραδιάς. Η Άρσεναλ πρέπει να πάρει νίκη ή έστω να σκοράρει δύο φορές ώστε να ευνοείται και στην πιθανή ισοπαλία. Δεν είναι εύκολο το έργο της αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο. Η Σλάβια θα επιλέξει ξανά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και μπορεί να σκοράρει. Ακολουθώ το Goal/Goal και δεν μπορώ να αποκλείσω την παράταση.

Την ίδια επιλογή θα κάνω και στο «Θεράμικα» όπου η Βιγιαρεάλ υποδέχεται την Ντινάμο Ζάγκρεμπ. Οι Κροάτες δεν έχουν πολλά περιθώρια μετά την ήττα τους με σκορ 1-0 από τους Ισπανούς. Στο πρώτο παιχνίδι πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες για ένα γκολ, το οποίο πιστεύω ότι θα πετύχουν τώρα.